EPCOS (TDK) B41042A227M
B41042A227M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A227M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
B41042A227M.pdf
Availability of B41042A227M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41042A227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A227M
Internal Part NumberEIS-B41042A227M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current1.433A
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A227M
Related LinksB4104, B41042A227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A227M Details Description
Related parts for B41042A227M
IC CPLD 24MC 20NS 44PLCC datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 107 datasheet.pdf
TFLEX 3160H 9" X 9" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf