EPCOS (TDK) B41042A227M
B41042A227M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
B41042A227M.pdf
Availability of B41042A227M
QUANTITY
B41042A227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A227M
Internal Part NumberEIS-B41042A227M
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current1.433A
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A227M
Related LinksB4104, B41042A227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A227M Details Description
Related parts for B41042A227M
CAP FILM 0.022UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 680V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 1.5A 600V TO-92 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE TWINAX MINI SAS 26POS 5M datasheet.pdf
1.27MM PF HDR LOPRO HT NAT SN datasheet.pdf
RPN SINGLE OUTPUT STYLE 120DEG datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 14.7A 11 MOHM TH datasheet.pdf