EPCOS (TDK) B41042A3157M
B41042A3157M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A3157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41042A3157M.pdf
Availability of B41042A3157M
QUANTITY
B41042A3157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A3157M
Internal Part NumberEIS-B41042A3157M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current268mA
Impedance820 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A3157M
Related LinksB41042, B41042A3157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A3157M Details Description
Related parts for B41042A3157M
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 110POS 2ROW VERT T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.8A POWERFLAT datasheet.pdf
SW 3MM SQ SPDT SMD RA 50 LIFE datasheet.pdf
GDT 230V 20% 60KA datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 5% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 WHT 36" datasheet.pdf