EPCOS (TDK) B41042A6157M
B41042A6157M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A6157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41042A6157M.pdf
Availability of B41042A6157M
QUANTITY
B41042A6157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A6157M
Internal Part NumberEIS-B41042A6157M
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current821mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A6157M
Related LinksB41042, B41042A6157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A6157M Details Description
Related parts for B41042A6157M
RES SMD 619 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 125V QC TERM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT .100 3POS datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE PT100 4M datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf