EPCOS (TDK) B41042A8157M
B41042A8157M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A8157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41042A8157M.pdf
Availability of B41042A8157M
QUANTITY
B41042A8157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A8157M
Internal Part NumberEIS-B41042A8157M
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current954mA
Impedance520 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A8157M
Related LinksB41042, B41042A8157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A8157M Details Description
Related parts for B41042A8157M
FIXED IND 10NH 480MA 195 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS 0.156 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2658 LNA datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 90 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf