EPCOS (TDK) B41042A827M
B41042A827M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A827M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
B41042A827M.pdf
Availability of B41042A827M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41042A827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A827M
Internal Part NumberEIS-B41042A827M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current2.357A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A827M
Related LinksB4104, B41042A827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A827M Details Description
Related parts for B41042A827M
CORD PATCH BANANA PLUG 60" RED datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK .06" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP LEFT datasheet.pdf
LED ARRAY 9MM 3000K 80CRI 1485LM datasheet.pdf