EPCOS (TDK) B41042A8476M
B41042A8476M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A8476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41042A8476M.pdf
Availability of B41042A8476M
QUANTITY
B41042A8476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A8476M
Internal Part NumberEIS-B41042A8476M
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current367mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A8476M
Related LinksB41042, B41042A8476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A8476M Details Description
Related parts for B41042A8476M
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SSMINI3 datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 269XA datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 2.5A TP-FA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.32A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB FP datasheet.pdf
BRIDGE RECT 15A 200V GSIB-5S datasheet.pdf