EPCOS (TDK) B41043A2157M
B41043A2157M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A2157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41043A2157M.pdf
Availability of B41043A2157M
QUANTITY
B41043A2157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A2157M
Internal Part NumberEIS-B41043A2157M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A2157M
Related LinksB41043, B41043A2157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A2157M Details Description
Related parts for B41043A2157M
INLET C16 4.8 QC 1.2MM PNL SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE 5M 22 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS DUAL BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf