EPCOS (TDK) B41043A5188M
B41043A5188M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A5188M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41043A5188M.pdf
Availability of B41043A5188M
QUANTITY
B41043A5188M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A5188M
Internal Part NumberEIS-B41043A5188M
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A5188M
Related LinksB41043, B41043A5188M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A5188M Details Description
Related parts for B41043A5188M
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
DISPLAY 0.52 SGL DGT CA ORN TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 70X33X32 datasheet.pdf
MICRO 31 M 6" RBW JACKP datasheet.pdf