EPCOS (TDK) B41043A5338M
B41043A5338M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A5338M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41043A5338M.pdf
Availability of B41043A5338M
QUANTITY
B41043A5338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A5338M
Internal Part NumberEIS-B41043A5338M
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A5338M
Related LinksB41043, B41043A5338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A5338M Details Description
Related parts for B41043A5338M
IC REG TXRX LVTTL-GTLP 48-TVSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 225A 80V CUR-LIMIT datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/6 MC datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
IC MCU ARM 1.25MB FLASH 337NFBGA datasheet.pdf
MALE MULT CONN/IDC RBBN 26P 20CM datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf