EPCOS (TDK) B41043A6155M
B41043A6155M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A6155M
Brief Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41043A6155M.pdf
Availability of B41043A6155M
QUANTITY
B41043A6155M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A6155M
Internal Part NumberEIS-B41043A6155M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance7.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A6155M
Related LinksB41043, B41043A6155M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A6155M Details Description
Related parts for B41043A6155M
CABLE 20COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 6.8VC TSSLP2-1 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf