EPCOS (TDK) B41043A7188M
B41043A7188M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A7188M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41043A7188M.pdf
Availability of B41043A7188M
QUANTITY
B41043A7188M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A7188M
Internal Part NumberEIS-B41043A7188M
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A7188M
Related LinksB41043, B41043A7188M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A7188M Details Description
Related parts for B41043A7188M
INSUL SLEEVE BLUE 10-.182-.214 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MMCX-MMCX RA PLG RG-178 6" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf