EPCOS (TDK) B41043A7227M
B41043A7227M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A7227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41043A7227M.pdf
Availability of B41043A7227M
QUANTITY
B41043A7227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A7227M
Internal Part NumberEIS-B41043A7227M
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A7227M
Related LinksB41043, B41043A7227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A7227M Details Description
Related parts for B41043A7227M
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V ITO220 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 5.4A 17.7 MOHM datasheet.pdf
CONN FERRULE 4AWG YELLOW datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
UM10-1854 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 5DB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf