EPCOS (TDK) B41043A7337M
B41043A7337M picture photo
Mfg. Part Number
B41043A7337M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41043A7337M.pdf
Availability of B41043A7337M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41043A7337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41043A7337M
Internal Part NumberEIS-B41043A7337M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41043
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41043A7337M
Related LinksB41043, B41043A7337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41043A7337M Details Description
Related parts for B41043A7337M
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,NID datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 3LD 24" datasheet.pdf