EPCOS (TDK) B41044A3337M
B41044A3337M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A3337M
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41044A3337M.pdf
Availability of B41044A3337M
QUANTITY
B41044A3337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A3337M
Internal Part NumberEIS-B41044A3337M
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41044
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A3337M
Related LinksB41044, B41044A3337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A3337M Details Description
Related parts for B41044A3337M
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
20 MHZ X 1, 2M CABLE LENGTH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 34 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf