EPCOS (TDK) B41044A5227M
B41044A5227M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A5227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41044A5227M.pdf
Availability of B41044A5227M
QUANTITY
B41044A5227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A5227M
Internal Part NumberEIS-B41044A5227M
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41044
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A5227M
Related LinksB41044, B41044A5227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A5227M Details Description
Related parts for B41044A5227M
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 9POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOP CUTTER datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 20A 12VDC BLADE datasheet.pdf
IC MOTOR CTRLR SPI 28QFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
TIP SCREWDRIVER 700F 3/16" datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 81A TO247-2 datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf