EPCOS (TDK) B41044A8157M
B41044A8157M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A8157M
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41044A8157M.pdf
Availability of B41044A8157M
QUANTITY
B41044A8157M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A8157M
Internal Part NumberEIS-B41044A8157M
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A8157M
Related LinksB41044, B41044A8157M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A8157M Details Description
Related parts for B41044A8157M
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF RECEPT datasheet.pdf
MODULE DDR3-1333 4GB 204-SODIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC DDR2 256M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 4.915MHZ CMOS SMD datasheet.pdf