EPCOS (TDK) B41044A8227M
B41044A8227M picture photo
Mfg. Part Number
B41044A8227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
B41044A8227M.pdf
Availability of B41044A8227M
QUANTITY
B41044A8227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41044A8227M
Internal Part NumberEIS-B41044A8227M
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current809mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41044A8227M
Related LinksB41044, B41044A8227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41044A8227M Details Description
Related parts for B41044A8227M
IC OPAMP DIFF 200KHZ TO99-8 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4.5A 250VAC/50VDC datasheet.pdf