EPCOS (TDK) B41231A5129M
B41231A5129M picture photo
Mfg. Part Number
B41231A5129M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41231A5129M.pdf
Availability of B41231A5129M
QUANTITY
B41231A5129M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231A5129M
Internal Part NumberEIS-B41231A5129M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41231
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231A5129M
Related LinksB41231, B41231A5129M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231A5129M Details Description
Related parts for B41231A5129M
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15KHZ RRO 10TDFN datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 400NH N48 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf