EPCOS (TDK) B41231A5189M
B41231A5189M picture photo
Mfg. Part Number
B41231A5189M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41231A5189M.pdf
Availability of B41231A5189M
QUANTITY
B41231A5189M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231A5189M
Internal Part NumberEIS-B41231A5189M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41231
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231A5189M
Related LinksB41231, B41231A5189M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231A5189M Details Description
Related parts for B41231A5189M
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM10H/AE10M/HDM10H datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf