EPCOS (TDK) B41231A5189M
B41231A5189M picture photo
Mfg. Part Number
B41231A5189M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
B41231A5189M.pdf
Availability of B41231A5189M
QUANTITY
B41231A5189M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231A5189M
Internal Part NumberEIS-B41231A5189M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41231
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231A5189M
Related LinksB41231, B41231A5189M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231A5189M Details Description
Related parts for B41231A5189M
IC FLOATING POINT DSP 256-BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.82VC SMC datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS IDC DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC 7-STAGE RIPPLE COUNT 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf