EPCOS (TDK) B41231A8129M
B41231A8129M picture photo
Mfg. Part Number
B41231A8129M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
B41231A8129M.pdf
Availability of B41231A8129M
QUANTITY
B41231A8129M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231A8129M
Internal Part NumberEIS-B41231A8129M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.83A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41231A8129M
Related LinksB41231, B41231A8129M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41231A8129M Details Description
Related parts for B41231A8129M
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
EXTRACTOR HT-4981 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
3.6V MICRO HYDRO GENERATOR datasheet.pdf