EPCOS (TDK) B41231A8278M
B41231A8278M picture photo
Mfg. Part Number
B41231A8278M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
B41231A8278M.pdf
Availability of B41231A8278M
QUANTITY
B41231A8278M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41231A8278M
Internal Part NumberEIS-B41231A8278M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.94A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)