EPCOS (TDK) B41252A6568M
B41252A6568M picture photo
Mfg. Part Number
B41252A6568M
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
B41252A6568M.pdf
Availability of B41252A6568M
QUANTITY
B41252A6568M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41252A6568M
Internal Part NumberEIS-B41252A6568M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41252A6568M
Related LinksB41252, B41252A6568M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41252A6568M Details Description
Related parts for B41252A6568M
SOCKET PC MOUNT FOR KHA SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 243V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
FUSE INDUST 8A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 34PQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf