EPCOS (TDK) B41252B3279M
B41252B3279M picture photo
Mfg. Part Number
B41252B3279M
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
B41252B3279M.pdf
Availability of B41252B3279M
QUANTITY
B41252B3279M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41252B3279M
Internal Part NumberEIS-B41252B3279M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.87A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41252B3279M
Related LinksB41252, B41252B3279M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41252B3279M Details Description
Related parts for B41252B3279M
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 3.3V DIFF TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSMITTER 433MHZ HP 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DP-3POS NONSRT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 670 MOHM TH datasheet.pdf