EPCOS (TDK) B41252B8398M
B41252B8398M picture photo
Mfg. Part Number
B41252B8398M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
B41252B8398M.pdf
Availability of B41252B8398M
QUANTITY
B41252B8398M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41252B8398M
Internal Part NumberEIS-B41252B8398M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41252B8398M
Related LinksB41252, B41252B8398M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41252B8398M Details Description
Related parts for B41252B8398M
FIXED IND 4.7UH 2.05A 61.2 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ADC 12BIT 2CH 1MSPS 14TSSOP datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD 21 KEYS BLACK 4" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN 6CONT SOCKET datasheet.pdf
IC SRAM 2048K X 16 3.0V 48-TFBGA datasheet.pdf
35 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
REFRIGERATOR DOOR SWITCH BLACK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf