EPCOS (TDK) B41456B4479M
B41456B4479M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B4479M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW
Datasheet Download
B41456B4479M.pdf
Availability of B41456B4479M
QUANTITY
B41456B4479M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B4479M
Internal Part NumberEIS-B41456B4479M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41456
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)3.177" (80.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B4479M
Related LinksB41456, B41456B4479M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B4479M Details Description
Related parts for B41456B4479M
RES 3.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE GLAND M25 BRASS IP68 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
BOARD FOR LPC1788 200 PIN DIMM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.115 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LUMISPRING N datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.1A 406 MOHM datasheet.pdf
2200UF 350V 65X105MM 105C 5000H datasheet.pdf