EPCOS (TDK) B41456B5339M
B41456B5339M picture photo
Mfg. Part Number
B41456B5339M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW
Datasheet Download
B41456B5339M.pdf
Availability of B41456B5339M
QUANTITY
B41456B5339M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41456B5339M
Internal Part NumberEIS-B41456B5339M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41456B5339M
Related LinksB41456, B41456B5339M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41456B5339M Details Description
Related parts for B41456B5339M
SIDE ELEMENT datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 500V 51A SP4 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES 1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE MODULE W/PLUG-IN SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
PRUEFSTIFT M.GEWINDE datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf