EPCOS (TDK) B41458B8479M
B41458B8479M picture photo
Mfg. Part Number
B41458B8479M
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
B41458B8479M.pdf
Availability of B41458B8479M
QUANTITY
B41458B8479M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41458B8479M
Internal Part NumberEIS-B41458B8479M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41458
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18A
Impedance9.4 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41458B8479M
Related LinksB41458, B41458B8479M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41458B8479M Details Description
Related parts for B41458B8479M
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf