EPCOS (TDK) B41505A338M2
B41505A338M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41505A338M2
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
B41505A338M2.pdf
Availability of B41505A338M2
QUANTITY
B41505A338M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41505A338M2
Internal Part NumberEIS-B41505A338M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41505
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41505A338M2
Related LinksB41505, B41505A338M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41505A338M2 Details Description
Related parts for B41505A338M2
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 15A TO3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
LINKING CABLE 4WAY PLUG 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO220-3 datasheet.pdf