EPCOS (TDK) B41550A5150Q
B41550A5150Q picture photo
Mfg. Part Number
B41550A5150Q
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW
Datasheet Download
B41550A5150Q.pdf
Availability of B41550A5150Q
QUANTITY
B41550A5150Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41550A5150Q
Internal Part NumberEIS-B41550A5150Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41550
PackagingBulk
Capacitance150000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26A
Impedance6 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41550A5150Q
Related LinksB41550, B41550A5150Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41550A5150Q Details Description
Related parts for B41550A5150Q
FIXED IND 100NH 150MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
FUSE 900A 690V 3BKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 9 OLIVE datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf