EPCOS (TDK) B41554B8479Q
B41554B8479Q picture photo
Mfg. Part Number
B41554B8479Q
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 63V SCREW
Datasheet Download
B41554B8479Q.pdf
Availability of B41554B8479Q
QUANTITY
B41554B8479Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41554B8479Q
Internal Part NumberEIS-B41554B8479Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41554
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19A
Impedance6 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41554B8479Q
Related LinksB41554, B41554B8479Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41554B8479Q Details Description
Related parts for B41554B8479Q
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
HEADER 24POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/23/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 20C UNSHLD 300V datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
Nonvolatile Memory, Dual 1024 Position Digital Potentiometers IC datasheet.pdf