EPCOS (TDK) B41554E5479Q
B41554E5479Q picture photo
Mfg. Part Number
B41554E5479Q
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW
Datasheet Download
B41554E5479Q.pdf
Availability of B41554E5479Q
QUANTITY
B41554E5479Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41554E5479Q
Internal Part NumberEIS-B41554E5479Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41554
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41554E5479Q
Related LinksB41554, B41554E5479Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41554E5479Q Details Description
Related parts for B41554E5479Q
CONN HEADER 7POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 344VC P600 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC RC LOWPASS FILTER 3CH 8HUSON datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf