EPCOS (TDK) B41554E7339Q
B41554E7339Q picture photo
Mfg. Part Number
B41554E7339Q
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 40V SCREW
Datasheet Download
B41554E7339Q.pdf
Availability of B41554E7339Q
QUANTITY
B41554E7339Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41554E7339Q
Internal Part NumberEIS-B41554E7339Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41554
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41554E7339Q
Related LinksB41554, B41554E7339Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41554E7339Q Details Description
Related parts for B41554E7339Q
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-40516) datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf