EPCOS (TDK) B41554E8688Q
B41554E8688Q picture photo
Mfg. Part Number
B41554E8688Q
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 63V SCREW
Datasheet Download
B41554E8688Q.pdf
Availability of B41554E8688Q
QUANTITY
B41554E8688Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41554E8688Q
Internal Part NumberEIS-B41554E8688Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41554
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.2500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.2A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41554E8688Q
Related LinksB41554, B41554E8688Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41554E8688Q Details Description
Related parts for B41554E8688Q
SWITCH PUSH 2XSPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 4POS FMALE 5M datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPECIAL UM36.5 X 14.5 RECT MAT datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 185MA 5.6 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf