EPCOS (TDK) B41560A9159M
B41560A9159M picture photo
Mfg. Part Number
B41560A9159M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
B41560A9159M.pdf
Availability of B41560A9159M
QUANTITY
B41560A9159M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41560A9159M
Internal Part NumberEIS-B41560A9159M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package25
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.161" (105.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41560A9159M
Related LinksB41560, B41560A9159M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41560A9159M Details Description
Related parts for B41560A9159M
IC 2A HS MOSFET DRIVER SOT23-5 datasheet.pdf
IC 3DVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC CONTROLLER DDR, DDR2 28QSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 60A SOT227B datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 13POS TIN datasheet.pdf