EPCOS (TDK) B41570E7109Q
B41570E7109Q picture photo
Mfg. Part Number
B41570E7109Q
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW
Datasheet Download
B41570E7109Q.pdf
Availability of B41570E7109Q
QUANTITY
B41570E7109Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41570E7109Q
Internal Part NumberEIS-B41570E7109Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41570
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.4A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.406" Dia (35.70mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41570E7109Q
Related LinksB41570, B41570E7109Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41570E7109Q Details Description
Related parts for B41570E7109Q
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 24VQFN datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf