EPCOS (TDK) B41570E7229Q
B41570E7229Q picture photo
Mfg. Part Number
B41570E7229Q
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 40V SCREW
Datasheet Download
B41570E7229Q.pdf
Availability of B41570E7229Q
QUANTITY
B41570E7229Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41570E7229Q
Internal Part NumberEIS-B41570E7229Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41570E7229Q
Related LinksB41570, B41570E7229Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41570E7229Q Details Description
Related parts for B41570E7229Q
IC PROGRAM 4.900V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .130" datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SLOTTED EDGE/GROOVED HEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf