EPCOS (TDK) B41580A8229M
B41580A8229M picture photo
Mfg. Part Number
B41580A8229M
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
B41580A8229M.pdf
Availability of B41580A8229M
QUANTITY
B41580A8229M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41580A8229M
Internal Part NumberEIS-B41580A8229M
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41580A8229M
Related LinksB41580, B41580A8229M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41580A8229M Details Description
Related parts for B41580A8229M
IDC CABLE - HSC64H/AE64M/HSC64H datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SW SUBMINI .1A SPDT ROLL PLUNGER datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE EPX 8UH T38 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.105A 120 MOHM datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf