EPCOS (TDK) B41605A7109M2
B41605A7109M2 picture photo
Mfg. Part Number
B41605A7109M2
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP
Datasheet Download
B41605A7109M2.pdf
Availability of B41605A7109M2
QUANTITY
B41605A7109M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41605A7109M2
Internal Part NumberEIS-B41605A7109M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41605
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41605A7109M2
Related LinksB41605, B41605A7109M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41605A7109M2 Details Description
Related parts for B41605A7109M2
CONN HEADER 180PS 4ROW VERT GOLD datasheet.pdf
IC SYSTEM DATA LOGGER 28-DIL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-6 45X25X6MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf