EPCOS (TDK) B41607A5308M8
B41607A5308M8 picture photo
Mfg. Part Number
B41607A5308M8
Brief Description
CAP ALUM 3000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
B41607A5308M8.pdf
Availability of B41607A5308M8
QUANTITY
B41607A5308M8 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41607A5308M8
Internal Part NumberEIS-B41607A5308M8
PackagingBulk
Capacitance3000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.8A
Impedance-
Lead Spacing0.331" (8.40mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41607A5308M8
Related LinksB41607, B41607A5308M8 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41607A5308M8 Details Description
Related parts for B41607A5308M8
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.66A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 600VAC 10A 5-24VDC datasheet.pdf
GASKET BLUE FOR BS 800 ENCLOSURE datasheet.pdf
FUSE BLOCK 600V 400A CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16-TSSOP datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 SINGLE datasheet.pdf