EPCOS (TDK) B41689A7827Q001
B41689A7827Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41689A7827Q001
Brief Description
CAP ALUM 820UF 40V AXIAL
Datasheet Download
B41689A7827Q001.pdf
Availability of B41689A7827Q001
QUANTITY
B41689A7827Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41689A7827Q001
Internal Part NumberEIS-B41689A7827Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41689
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)88 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current5A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.378" H (16.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41689A7827Q001
Related LinksB41689A, B41689A7827Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41689A7827Q001 Details Description
Related parts for B41689A7827Q001
JUMPER-H1500TR/A3048N/X 12" datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS STR KEY-Y TIN datasheet.pdf
IC OPAMP VF ULDIST LN 8LFCSP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10S/AE10G/HDP10S datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf