EPCOS (TDK) B41690A5588Q7
B41690A5588Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B41690A5588Q7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5800UF 25V AXIAL
Datasheet Download
B41690A5588Q7.pdf
Availability of B41690A5588Q7
QUANTITY
B41690A5588Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41690A5588Q7
Internal Part NumberEIS-B41690A5588Q7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41690
PackagingBulk
Capacitance5800µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current6.6A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.535" L (18.00mm x 39.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41690A5588Q7
Related LinksB41690, B41690A5588Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41690A5588Q7 Details Description
Related parts for B41690A5588Q7
IC REG LDO 3.2V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMT6 datasheet.pdf
ADM64T/AE64M/ADM64T datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
PHOTO REFLECTOR FLAT EMITTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT GREEN 0.43" CARLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf