EPCOS (TDK) B41695B5338Q7
B41695B5338Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B41695B5338Q7
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL
Datasheet Download
B41695B5338Q7.pdf
Availability of B41695B5338Q7
QUANTITY
B41695B5338Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41695B5338Q7
Internal Part NumberEIS-B41695B5338Q7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41695
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.5A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41695B5338Q7
Related LinksB41695, B41695B5338Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41695B5338Q7 Details Description
Related parts for B41695B5338Q7
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 2.5A 6TSOP datasheet.pdf
IC OVP LOW PRO W/MOSFET 22-QFN datasheet.pdf
EPROM ERASER W/STARTER 24-PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANSMITTER 1 COIL 2 LAYER 24UH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf