EPCOS (TDK) B41696A7108Q9
B41696A7108Q9 picture photo
Mfg. Part Number
B41696A7108Q9
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Datasheet Download
B41696A7108Q9.pdf
Availability of B41696A7108Q9
QUANTITY
B41696A7108Q9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41696A7108Q9
Internal Part NumberEIS-B41696A7108Q9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41696
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.45A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41696A7108Q9
Related LinksB41696, B41696A7108Q9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41696A7108Q9 Details Description
Related parts for B41696A7108Q9
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
VARISTOR 50V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 84.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 20M datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ADAPTERPCUTZEN HAN 3A - 13,5 datasheet.pdf