EPCOS (TDK) B41696B7158Q7
B41696B7158Q7 picture photo
Mfg. Part Number
B41696B7158Q7
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 40V AXIAL
Datasheet Download
B41696B7158Q7.pdf
Availability of B41696B7158Q7
QUANTITY
B41696B7158Q7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41696B7158Q7
Internal Part NumberEIS-B41696B7158Q7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41696
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)54 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.5A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41696B7158Q7
Related LinksB41696, B41696B7158Q7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41696B7158Q7 Details Description
Related parts for B41696B7158Q7
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
IC SW DUAL USB FAULTBLANK 10UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.4V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET DISCRETE .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 63MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 250MM datasheet.pdf