EPCOS (TDK) B41789A5128Q001
B41789A5128Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41789A5128Q001
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 25V RADIAL
Datasheet Download
B41789A5128Q001.pdf
Availability of B41789A5128Q001
QUANTITY
B41789A5128Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41789A5128Q001
Internal Part NumberEIS-B41789A5128Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41789
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current4.2A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.649" (16.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41789A5128Q001
Related LinksB41789A, B41789A5128Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41789A5128Q001 Details Description
Related parts for B41789A5128Q001
POWER ENTRY FILTERED 10A FASTN datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 110MA 230V RAD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN,SKT,FLTPQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf