EPCOS (TDK) B41789A7278Q001
B41789A7278Q001 picture photo
Mfg. Part Number
B41789A7278Q001
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 40V RADIAL
Datasheet Download
B41789A7278Q001.pdf
Availability of B41789A7278Q001
QUANTITY
B41789A7278Q001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41789A7278Q001
Internal Part NumberEIS-B41789A7278Q001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package528
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
Applications-
Ripple Current10.1A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.847" (21.50mm)
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41789A7278Q001
Related LinksB41789A, B41789A7278Q001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41789A7278Q001 Details Description
Related parts for B41789A7278Q001
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ID DGTL SNGL 5K SPI 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
74 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 1000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf