EPCOS (TDK) B41821A4478M
B41821A4478M picture photo
Mfg. Part Number
B41821A4478M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
B41821A4478M.pdf
Availability of B41821A4478M
QUANTITY
B41821A4478M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A4478M
Internal Part NumberEIS-B41821A4478M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41821
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A4478M
Related LinksB41821, B41821A4478M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A4478M Details Description
Related parts for B41821A4478M
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 1KV 2CH CAN 16SO datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf