EPCOS (TDK) B41821A6476M7
B41821A6476M7 picture photo
Mfg. Part Number
B41821A6476M7
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41821A6476M7.pdf
Availability of B41821A6476M7
QUANTITY
B41821A6476M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B41821A6476M7
Internal Part NumberEIS-B41821A6476M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
SeriesB41821
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41821A6476M7
Related LinksB41821, B41821A6476M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41821A6476M7 Details Description
Related parts for B41821A6476M7
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.7UH 6.3A 10.9 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf